WSKAZANIA:
• pielęgnacja ciała,
• hartowanie organizmu,
stany chorobowe: nieswoiste choroby dróg oddechowych, przewlekłe choroby reumatyczne, choroby zwyrodnienia stawów, stany pourazowe narządu ruchu, nadciśnienie tętnicze I i I/II stopnia wg podziału WHO, niektóre choroby skóry: atopowe zapalenie skóry, trądzik, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych
PRZECIWSKAZANIA:
• stany chorobowe: ostre przewlekłe choroby zakaźne, czynna postać gruźlicy płuc i innych narządów, ostre choroby z gorączką, choroby nowotworowe, choroby nerek, wątroby i niedokrwistości, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia wydzielania wewnętrznego np. nadczynność tarczycy, padaczka i stany psychotyczne, jaskra, alkoholizm i narkomania.
• ciąża z powikłaniami wskutek zatrucia ciążowego lub niedokrwistości
JAK KORZYSTAĆ Z SAUNY?
Z sauny nie należy korzystać bezpośrednio po wysiłku fizycznym, na czczo lub po zbyt obfitym posiłku. Należy odpocząć 15 – 30 minut zanim skorzysta się z sauny.
Kąpiel w saunie należy zażywać jedną lub dwie godziny po posiłku.
Przed kąpielą w saunie należy starannie obmyć ciało pod prysznicem. Następnie dokładnie wytrzeć się ręcznikiem (sucha skóra poci się szybciej).
W saunie należy rozłożyć ręcznik pod całą powierzchnią ciała. Następnie należy usiąść.
Wypacamy się nie dłużej niż 15 minut – jest to czas wystarczający do ogrzania się i dostatecznego wypocenia.
Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało zimnym prysznicem (prysznic należy zacząć od schładzania stóp, nóg i dalej w kierunku serca), chłodzenie ciała ma na celu wywołanie skurczu naczyń krwionośnych, poprawiając ich wydolność.
Po zabiegu zaleca się wypoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej (ok. 10 – 15 min).
Zaleca się 2 lub 3 sesje w saunie wg zasad opisanych powyżej, każdorazowo należy schłodzić ciało (niedostateczne schłodzenie może wywołać ból i zawroty głowy oraz pogorszenie samopoczucia).
NAJBARDZIEJ POPULARNE
Sauna parowa
W saunie parowej, czyli tak zwanej łaźni rzymskiej, temperatura jest stosunkowo niewysoka (45-60 stopni), wysoka jest za to wilgotność (nawet 100%), przez co temperatura odczuwalna jest dużo wyższa. Ze względu na wilgotność, siedziska w saunie nie są drewniane, ale ceramiczne.
Sauna infrared
Są sauny, w których można przebywać dłużej niż w saunie suchej i mokrej. To właśnie sauny infrared, czyli na podczerwień. Zamiast pieca są w nich umieszczone promienniki, które emitują promieniowanie podczerwone. Temperatura w tej saunie wynosi tylko koło 50 stopni, a wilgotność dochodzi do 25%.
Sauna mokra
W saunie mokrej gorące kamienie polewane są wodą, dlatego wilgotność powietrza jest tam znacznie wyższa – nawet 40%. Wilgotność może być też podnoszona specjalnym generatorem pary. Stosunkowo niska jest za to temperatura (około 80%), ale jej odczuwanie jest inne niż w przypadku sauny suchej.
Sauna sucha
W saunie suchej, zwanej też sauną fińską, temperatura jest najwyższa – może dochodzić nawet do 120 stopni! Bardzo niska jest za to wilgotność, która wynosi koło 10%. W tego typu saunie kamieni nie polewa się wodą. Seanse w saunie suchej powinny być krótkie (około 10 minut).
ZALETY SAUNY
-Relaks dla organizmu
-Rozluźnienie mięśni
-Poprawy wyglądu skóry
-Przyspieszenie przemiany materii
-Zwiększenie odporności
MASAŻ Z SAUNĄ?
Łącznie obu zabiegów w następującej po sobie sekwencji czasu, prowadzi do zwielokrotnienia korzyści, jakie moglibyśmy osiągnąć, korzystając z tego typu zabiegów oddzielnie, w większych odstępach czasowych. Wybór kolejności zabiegów to już jedynie kwestia naszych indywidualnych upodobań.